Athletics Hall of Honor

NAME CLASS INDUCTION YEAR
’81 National Championship Football Team   2011
David L. Adams ’83 2012
Brian Ainsworth ’85 1994
Paul Alexander '60 2017
Leo Wesley Allred ’27 1968
Otis Amy ’89 1994
Dale Anderson ’82 2012
Jerry Apple ’60 2010
Charles Wayne Arledge ’58 2014
Wayne E. “Zeke” Atkins ’37 1999
Gene “Duke” Babb ’58 1969
** Spencer Award ’58 2002
Brent G. Badger ’94 2012
Jimmy Baird ’93 2008
C. Virgil Ballard ’28 1965
Michael Bardgett ’02 2013
** Coach of the Year    
S. Joseph Barrett ’68 1984
Paul Beardsley (Honorary)   1973
Thaddeus B. Bird ’83 2000
Jerry G. Bishop ’66 1972
** Spencer Award   2011
Wally Black ’70 2003
Gerald Blankenship ’58 2011
Billy Bookout ’56 2009
Byron Boston ’73 1997
Gene Dale Branum ’82 1990
Bo Brown ’75 2008
Lisa Lucky Brown ’89 1995
B. T. “Bap” Brown ’14 1971
Wendell Brown ’78 2003
Harry W. Buffington (Honorary)   1977
Steve Burket ’63 2011
Mark Burtner '72 2016
Mark A. Caffey ’79 1999
Robert Campbell, III ’71 2011
Tresy Ross Capelle '04 2016
David Capper ’77 1997
L. D. Cardwell ’59 1986
John W. Carroll ’17 1965
Willie Joe Carter ’32 1968
Floyd “Bo” Cash ’53 1982
Truett Cates (Honorary)   2000
Pete Cawthon, Coach 1923-27 1965
Bob Chandler ’79 1989
Nicole Christy ’00 2014
U. O. “Clemo” Clements ’35 1983
Price Clifford ’80 1995
Lloyd “Lonnie” Collins ’35 1989
Adam Cone ’25 1974
Joe Coomer ’42 1966
Jeff Cordell ’91 1996
Kedric Couch ’55 1978
Burnett Carroll Cox ’34 1967
H. O. “Molly” Crawford ’27 1966
Bill Crook ’80 1988
Talmadge “Doc” Crook ’36 1990
George E. “Trey” Crosthwaite III ’64 2012
Mark Cunningham ’97 2009
Shem P. Cunningham ’20 1965
Sam Curlee ’49 1968
John Morgan Currie ’17 1967
Nader Dabboussi ’91 2013
Joe E. Davis ’59 1998
Ralph M. Davis ’32 1982
Reggie Davis ’62 1992
** Spencer Award ’62 2006
Richard Davis ’73 2000
Gene Grinnell Day, Coach ’38 1981
** Spencer Award ’38 2000
Dee Dearen ’69 1996
James W. Deatherage ’56 1970
Verde Dickey ’27 1974
Donnie H. Duncan ’62 1971
** Spencer Award ’62 2004
Rory Dukes ’82 1996
Raymond Dupuy ’59 1996
Edwin H. Dyer, Coach 1924-27 1965
Clyde Eagleton ’10 1967
Weldon Lee Eaton (Honorary) ’61 1987
Wes Eben ’69 1996
James R. Edwards ’54 1980
Todd Elliott ’87 2013
Tommy Eustace ’66 1985
William H. Evans ’51 1970
Eddie Farley ’72 2004
Barry Faulkner ’66 1986
Larry Fedora ’85 2006
** Coach of the Year   2012
Rossi Felix ’85 1997
Don Fields ’69 1987
Wilton B. Flewharty ’32 1992
Henry E. Franka ’26 1965
J. O. “Cotton” Franklin ’33 1982
Roger Fullington ’52 1982
Floyd Gass, Coach 1955-68 1971
** Spencer Award   1998
Byron Gilbreath (Honorary)   1979
Butch Gladen ’72 1988
Charles Goff ’40 1984
Diana Gonzalez '06 2015
David Goss ’89 2005
Thomas “Chris” Grantham ’87 1993
Alexander Gray ’13 1965
H. S. Griffin ’30 1979
Cecil Grigg ’17 1966
Wiley B. Grinnell, Sr. ’35 1980
Cory Hailey '01 2015
Clyde L. Hall (Honorary) ’46 2012
Ben E. Harmon ’52 1972
Maurice L. Harper ’37 1971
Warren Harper ’55 1993
Cameron Harris ’38 1978
William E. (Bill) Harris ’60 1977
Anne Perreault Hartnett ’81 2010
Bryan C. Henderson ’31 1969
Danny Henderson ’84 2011
** Coach of the Year    
Kenneth Hern ’60 2013
Jennifer Kyle Hernandez ’94 2001
Chris Herrmann ’89 1998
Marisa Hesse ’99 2006
Larry Hickman ’82 2000
Richard Hill, Jr. ’66 1976
Kenneth Hillyard '94 2016
Brent Hollensed ’81 1996
Charles M. Hollingsworth ’76 2000
H. L. Hollis ’24 1965
Ralph H. Hollywood ’47 1965
Edward L. Holt ’84 1998
Mary Holt ’78 2005
Pat E. Hooks   1965
Harold L. Howard ’76 1999
Mark Howeth ’80 2002
Dale Huggins '95 2017
Donald L. Hulse ’55 1969
Amy Arnold Hussmann ’83 1999
Harry Hussmann ’83 1997
Frank S. Hutt ’32 1977
Blake Hyde ’86 2006
Roy Jackson ’52 1974
Willie Jacobs (Honorary)   1978
Hamid “Rabbit” Jalali ’80 1990
Joaquin Johnson (Posthumously) ’86 2010
Don Johnson ’71 2002
Wallace T. Johnson ’38 1968
Joe Johnston ’68 1996
Joe Malone Joiner ’50 1965
B. Lee Jones ’22 1970
Glen Kirk ’61 2001
William H. Keeling ’28 1965
Charles W. Keliehor ’31 1972
Mark Kellogg ’97 2009
** Coach of the Year ’97 2014
Dennis Kelly '06 2015
Aaron Kernek ’01 2009
Larry Kramer (Honorary)   1986
** Spencer Award   2003
John Kras ’76 2001
Matt Kyle '88 2015
George L. Landolt ’23 1968
Robert R. Landolt ’59 1967
Joe Lawrence ’41 1985
Sig Lawson (Honorary)   1998
** Spencer Award (Posthumously)   2012
Cherry Craig Lee ’95 2002
John Leonard '76 2016
Joe Lillis ’33 1966
Charles A. Lingo ’28 1965
Carlisle Littlejohn ’23 2009
T. Ellis Lockhart (Honorary)   1991
Joe Longino ’74 2013
** Spencer Award    2013
Robert Girard Lowe ’17 1965
Kenneth Loyd ’64 2006
** Coach of the Year ’64 2003
Christopher Alan Luper ’82 1991
Hobart Lytal ’57 1972
Michael G. Maloney ’68 1978
Jack “Jello” Manes ’60 2009
Robert E. Maroney ’57 1994
Ann Mason (Honorary) ’53 2009
Robert T. “Bob” Mason ’52 1971
** Spencer Award ’52 1997
Kyle Matlock ’91 2003
D. A. McCall ’40 1973
Roy K. McCall ’18 1973
James McCord (Honorary) ’38 1988
Kate McCord (Honorary) ’50 2009
Ralph S. McCord ’50 1977
** Spencer Award ’50 1999
Hardee McCrary ’73 2003
Lynn W. McCraw ’37 1971
Lindsey McFadden ’02 2011
Leslie Day McGee ’71 2013
Greg McKinney ’77 1995
John W. “Swede” McMurry ’30 1969
Zackery Meyers ’98 2014
Barnes Milam ’30 1970
Charles “Bo” Miller ’61 1967
Henry Miller ’87 1996
James D. Miller ’21 1967
Walter O. Miller ’26 1968
Louis H. Monzingo ’24 1967
Samuel S. Moore ’64 1981
Raymond Morehart ’22 1965
John Odell Morgan ’26 1965
Christian Morgia ’99 2005
Vance Morris (Honorary)   1997
** Spencer Award   2005
Ray Morrison, Coach 1949-53 1966
John D. Moseley (Honorary)   1979
Elizabeth Jenkins Mosier ’83 1993
Mark Murphy ’90 2002
Ron Murphy ’61 1996
J. T. Muse ’30 1970
Deborah A. Myers ’84 1992
John M. Myers ’76 1998
Art Nelson ’78 2003
J. T. “Bobo” Nelson ’27 1966
Don Newsom ’65 1983
** Spencer Award   2015
Mary Scarborough Nickell ’78 2000
Jack “Scooter” Nolen, Jr. ’90 2011
David Norman '83 2016
** Spencer Award    
Duane Nutt, Coach 1965-’73 1996
Chris Nyvall ’69 2001
Clay Oliphint ’82 1996
James Owens ’57 2005
Oscar Page (Honorary)   2009
Rick Page '71 2015
Donald Parnell ’83 2013
Carroll Pickett ’54 1968
Jack Pierce (Honorary / Posthumously)   2017
Amy Meschke Porter ’98 2009
James Powell ’56 1985
Keith Powell '76 2016
R. N. Price ’27 1965
John Prudich (Honorary) '78 2017
Albert J. Pruitt ’38 1969
Ty Quick ’81 1996
Homer Rainey ’19 1966
Roland Rainey ’69 1993
Joe F. Rayl ’54 1981
Kim Randolph ’75 2007
Ross Reedy '04 2016
** Coach of the Year    
Brian Riley ’87 2006
Lee Riley ’78 2004
Jeff Riordan '01 2015
** Coach of the Year    
Ronnie Roberson ’81 2007
Bill Robertson ’65 1975
David Robertson ’79 2010
Natasha Rodgers ’99 2004
Gary Roe ’83 2010
Margaret Roe '95 2017
Jim O. Rogers ’63 1990
Jim Rolfe ’65 2007
Rollin M. Rolfe (Honorary)   1968
Marilyn Marshall Rosenau ’68 1989
Chris Sanders '95 2016
Heather Woods Sanders ’90 1996
Steven S. Schiff ’71 1986
Bob Schucany ’69 2005
James Self ’58 1966
Charlie Sessom ’59 2004
Jerry Shaffer ’63 1989
Bob Sheffield '70 2017
Gayno Shelton ’60 1995
** Spencer Award   2009
Samuel A. Shields ’60 1983
Larry Brian Shillings ’82 1991
Amy Scull Skaggs ’00 2007
Tom Skipworth ’67 2014
A. Lee Smith ’47 1980
Charles Smith ’61 1996
Dewey Glenn Smith ’47 1981
R. T. Smith ’25 1965
Ray Smith ’58 1988
Bill Snyder   2007
** Spencer Award    
Mike Sorrells '65 2017
** Spencer Award    
Henry W. Sory ’47 1984
Joe Spencer, Coach 1953-61 1969
Amber Sprouse ’90 1998
Richard E. St. John ’36 1987
Frank Steen ’38 1965
John O. Stephens ’37 1975
Chester W. Story ’59 1973
** Spencer Award ’59 2001
Kenneth Street (Honorary)   2008
William D. Swann ’71 1985
Allison McKinney Tarpley ’99 2008
Kenneth Tatum ’89 2008
Jack Taylor ’56 1976
Scott Taylor ’87 1999
Hoxie H. Thompson   1965
Mack Thompson ’57 1975
Richard R. Thoms ’66 1976
Kirk Thor '91 2016
** Coach of the Year    
Larry Tidwell ’75 2004
** Coach of the Year
2010
** Spencer Award
2014
Jeff Timmons '85 2017
Mel Tjeerdsma, Coach 1984-93 1996
** Spencer Award   2010
Michael E. Toon ’70 1999
Tony Toro ’68 2012
Hiram “Hi” Tuck ’17 1968
Bill Ucherek ’89 2007
Robert Van Schoick, II ’73 2011
Lorraine Vassberg ’85 2014
Ewell D. Walker ’19 1965
Clarence Warren ’51 1984
H. Dempsey Watkins ’53 1973
Claude Webb ’79 2006
** Coach of the Year    
John H. Webb ’38 1970
Bobby G. Weddle ’62 1980
E. Don Williams (Honorary)   2017
Katy Williams '10 2017
Willie Williams ’77 1987
Weldon Willig ’65 1996
James Thomas Wilson ’50 1965
Charles Wiser ’63 1979
John Womack '93 2016
Joe Wood ’60 1991
Robert L. Wood ’33 1967
Butch Worley ’76 2008
** Spencer Award    
Charles “Ace” Wright ’61 2007
Paul G. Wyatt (Honorary)   1975
John T. Young ’64 1992